NELER YAPIYORUZ

PROJELENDİRME

İki boyutlu projelere başlamadan önce beklentilerinizi  doğru anlamamız çok önemlidir. Bu sebepten ötürü sizlere soru listeleri, görsel örnekler, numuneler ileterek sizler için en iyi alternatifi en kısa sürede oluşturmayı hedefliyoruz.

Müşterilerimize sormamız gereken sorular:

 Projeye genel bir yön vermek için bu temel ancak üst düzey sorularla başlarız. Bunları, sonunda belirtilen sektörel sorularla eşleştiririz. Her projede sorulması gereken sorular ve mekan tanımlandıktan sonraki soru listeleri vardır.

Temel sorulara örnek olarak :

 1. Ne tür bir proje tasarlamak istiyorsunuz? 
 2. Burası için kısa ve uzun vadeli planınız nedir? 
 3. Bütçeniz nedir? 
 4. Zaman çizelgeniz nedir? 
 5. Mekanı kimler kullanacak?

Gösterilebilir. 

Sektörel sorular ise :

 • Satılan ürün kategorisi nedir? Örneğin : kadın tekstil, eczane, bebek giyim, züccaciye … 
 • Satılacak ürünler nelerdir?Ürünlerin dağılımları nasıldır? 
 • Mağaza avm içerisinde midir? 
 • Satılması hedeflenen ürün adedi nedir?
 • Ürün için stok alanına ihtiyaç var mıdır?
 • Mağazadan teslim satışlar var mıdır? 
 • Kasa bankosuna ihtiyaç var mıdır

Örnek gösterilebilir.

Soruların akabinde sistematik bilgileri elde ettik. Şimdi ise görsel olarak ne istediğinizi anlamaya çalışalım.

MOODBOARD

Müşterinin aklında mekan tasarımına dair hızlı bir imge oluşturmak ve doğru yolda olduğumuza emin olmak adına moodboardlar hazırlarız. Bu moodboardlar sayesinde müşteriye farklı duyguları ve maliyet seçeneklerini sunarız ve müşterilerimize ön bilgilendirme ile vakit kazandırmayı hedefleriz. Pinterestten hazırlanacak ortak moodboardlar ile ilerleme katedilebilir. Hazır moodboardlar arasından ilham almak da sağlanabilir

2 Boyutlu Çizimler / Planlama aşaması

Rölöve, soru listeleri ve moodboardlar, bunlardan sonra 2 boyutlu projemize başlayabiliriz

Projeyle ilgili gelen ölçülerin 2 boyutlu ölçeğe geçirilmesiyle başlanır. Yapının planı oluştuktan sonra artık planlama aşamasına geçilebilir. Bir önceki adımdan edinilen veriler ile gerekli mekanların, mobilyaların, cihazların basit boyutlandırmaları yapılır. Bu geometriler ile mekansal yerleşim düzenini kabaca oturtmak ve olasılıkları görmek mümkündür. Planlama aşamasında önemli olan mekan/hacim ilişkisini kurmak ve opsiyonları takım ve müşteri toplantılarında sunmaktır. Toplantı sunumu için planların pdf ve çıktı halleri hazırlanmalıdır

Mağazadekoru ekibi olarak bir çok mağaza projesini başarıyla tamamlamış olmanın verdiği güveni taşıyoruz. Sizlere de mağazanızda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.