PROJE

Penti

 

Penti, mağazaları ile markalaşmış bir iç giyim firmasıdır. İstanbul ve hatta Türkiye’nin her yerindeki Penti mağazalarında benzer imza tasarımlar bulabilirsiniz. Penti tasarladığı firmalarda Mağaza Dekoru ile çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Marka kimliği ve tasarım arasındaki uyumun önemini gösteren bir firma olan Penti, Mağaza Dekoru ile iş birliği yaparak müşterilerine keyifli bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefliyor.

 

Mağazada doğallığın ve ferahlığın ön plana çıktığı görülüyor. Kullanılan beyaz ve ahşap tonlarındaki renkler sayesinde mağaza müşterilerine oluşturmak istediği kimlik hakkında ipuçları veriyor. Tercih edilen renk tonlarını raf sisteminde kullanılan malzemeler ile destekliyor. Mağazada kullanılan ahşap ürünler gerçek ağaç üstü MDF kaplama olduğu için doğal ahşap ve ağaç görüntüsünü sunabiliyor. Bu kaliteli malzeme fiyat kategorilerinin üst sekmenlerinde yer alsa da kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyen unsurlar arasında. 

Mağazada alüminyum zero sistemi kullanıldı. Duvar sistemlerinde reklam panolarına yer verildi. Müşteriler pano üzerindeki reklamda gördüğü ürünü aynı yerde görebilecek şekilde bir tasarım yapıldı. Bu tasarım Penti’nin neredeyse tüm mağazalarında karşımıza çıkan reklam ve ürünün kombinasyonlu sergilenmesidir. Bu sayede mağazada reklamın satışını görmek mümkündür.

Duvar ünitelerinde raflar pleksi bölmeler ile ayrılmış olup aynı gruba ait ürünler sıralı bir şekilde sergilenebiliyor. Pleksi ürünün özelliği sayesinde çekmece içinde sergilenen ürünler de düzenli bir şekilde müşterinin göz zevkine sunuldu. 

 

Kasa bankosunda kullanılan sarhoş kapılar diğer bir adıyla kovboy kapıları mağazaya eğlenceli ve dinamik bir hava katarken çalışanların kasa bankosuna giriş çıkışını kolaylaştırıyor, iş akışının hızlı olmasını sağlıyor. Mağazada kullanılan kanallı pano özel bir üretim olup kanallar boş pano üzerine karşıdan karşıya atılmıştır. Bu sistem diğer pano sistemleri ile karşılaştırıldığında daha pahalı bir sistem olsa da dayanıklılık ve şıklık açısından diğer ürünlerden farklılık göstermektedir. Orta stantlar çorap ve iç giyim ürünlerinin sergilendiği alanlar olarak tasarlanmıştır ve en fazla ürünü sergilemek adına kanca askılar ile desteklenmiştir. Mağazada kullanılan tekerlekli orta stant hem sağ ve sol tarafında bulunan kanca sistemleri sayesinde oldukça fazla ürün sergilemeye olanak sağlayabilirken hem de tekerlekli olması sebebiyle mağazanın istenilen yerinde kolayca konumlandırılabiliyor. Yine iç giyim mağazaları için iyi bir tercih olan mankenli orta standa da bu mağazada yer verilmiştir. Orta stant üzerinde manken boşluğu bırakılmıştır ve manken üzerindeki ürünler orta stantta alıcısı ile buluşmaktadır. Mağazada ayaklı reklam panolarına ve ürün manken reklam kombinasyonlarına yer verilmiştir. Bu tasarımlar müşterilerin keyifli alışveriş yapmasını sağlamaktadır.

Penti mağazasında genç ve çocuk bölümü tarz olarak mağazanın genelinden ayrılmaktadır. Aynı mağaza içinde farklı bir alana ve farklı bir kitleye hitap ettiğini mağaza tasarımı ile sunmak müşteri kitlelerinin dikkatini çekmektedir. Mağazanın genelinde yer alan ahşap ve beyaz renkler genç bölümünde yerini renkli enerjik desenlere bırakmıştır. Bunun yanında duvar ünitelerinde kullanılan sistem de değişip yerini alüminyum kanallı pano sistemine bırakmıştır. Görsel tasarımlar çocuk ve gençlerin ilgisini çekecek şekilde tasarlanmıştır Katlama masaları standardın dışına çıkarak ön yüzeyinde çekmece kulpları kullanılmıştır. Mağazada kullanılan renkler yazılar mağazaya enerji ve dinamizm katmıştır. Mağaza kimliğini ve tasarımı bizimle oluşturan Penti pek çok projesinde Mağaza Dekorunu tercih etmiştir.